Division for Monitoring Reports of Non-Commercial State Organizations
The main responsibilities of the division are as follows:
Developing the methodology for the management and accountability mechanisms of non-commercial state organizations.
Receiving, studying, summarizing, and analyzing quarterly (growth) and annual reports on the financial and economic activities of non-commercial state organizations under the jurisdiction of authorized state bodies of public administration.
Conducting centralized ongoing monitoring of the financial and economic activities of non-commercial state organizations.
• Functions of the Division for Ongoing Monitoring of Reports from Non-Commercial State Organizations, according to Order No. 142-L of the Minister of Finance of the Republic of Armenia, dated May 22, 2024.
• Scope of professional knowledge of the Division for Ongoing Monitoring of Reports from Non-Commercial State Organizations, according to Order No. 610-A of the Secretary General of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, dated May 21, 2024.